הפרעת קשב ועולם התעסוקה


מציאת תחום עיסוק מתאים היא אתגר לאנשים רבים, על אחת וכמה לאנשים עם הפרעת קשב. על מנת למצוא את תחום העיסוק המתאים ביותר ולהתמיד בו, רצוי להתייחס למספר תסמינים של הפרעת הקשב שיש להם קשר ישיר לעולם העבודה.
 

  1.  עניין וריכוז - אנשים עם הפרעת קשב נוטים להשתעמם בקלות, יש להם קושי להישאר מרוכז לאורך זמן והסבלנות שלהם יורדת כאשר הם עוסקים במטלות שאין להם בהם עניין. לעומת זאת הם עובדים בצורה טובה ויעילה יותר בתחומים שמעניינים ומושכים אותם. לכן ישנה חשיבות רבה לזיהוי תחומי העניין, הנושאים שבהם תחושת הזמן אובדת ואפשר לעסוק בהם מבלי לחוש חוסר סבלנות או ריכוז.

  2.  ניהול עצמי – אי עמידה בלוחות זמנים היא אחת מהבעיות העיקריות של אנשים עם הפרעת קשב. הקושי מתבטא בכמה מישורים: הגעה בזמן לעבודה, הקושי להתחיל משימה ולסיימה במועד, לעמוד בלוח זמנים בעבודה (פגישות עבודה וכד') והנטייה לדחות דברים. עבודה גמישה ועצמאית יכולה להתאים לאנשים אלו. עבודה בסביבה תומכת שעוזרת בניהול עצמי, יכולה להוציא את היתרונות מעובד זה. נוסף על כך, הטכנולוגיה יכולה לסייע לעובד להתנהל בצורה טובה ויעילה יותר.

  3. פעילות יתר – חלק מהאנשים בעלי הפרעת הקשב הם גם היפראקטיביים. יש להם חוסר מנוחה ואי שקט, הם קופצים מנושא לנושא ויש להם צורך רב להיות בתנועה כל הזמן. לאנשים אלו מתאים עבודת שטח הדורשת תנועתיות ותזוזה יותר מאשר עבודה הדורשת ישיבה במשרד. לאנשים אלו יש אנרגיה עצומה שאפשר לווסת אותם לקידום פרויקטים הדורשים אנרגיה ופעילות רבה.

  4.  אימפולסיביות – תסמין נוסף שאופייני לאנשים בעלי הפרעת קשב הוא הקושי בשליטה עצמית ובוויסות דחפים, הם מגיבים ללא מחשבה. האימפולסיביות של בעלי הפרעת הקשב מאפשרת להם לקלוט מגוון רחב של פרטים במבט חטוף בלבד, הם חושבים בדרך שונה ויצירתית, יש להם יכולת לקחת סיכונים ולהיות חדשנים – לכן מקצועות עם חדשנות ויצירתיות או מקצועות שדורשים תגובה מהירה יכולים להתאים להם.

עולם העבודה הוא תחום מאתגר ובעיקר לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז, כאשר בוחרים את תחום התעסוקה רצוי מצד אחד להתייחס לתסמינים של ההפרעה. השאלות שכדאי לשאול הם: באלו נושאים רמת הקשב והריכוז שלנו גבוהה? איזה סביבת עבודה מתאימה לנו? בשטח או במשרד? מה מאפשר לנו לעבוד בצורה יעילה יותר? באלו פעולות אנו זקוקים לסיוע? אלו מיומנויות יש לנו?
עם זאת לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז ישנם יתרונות שרצוי לנצלם במסגרת העבודה. תפקידים שבהם יש צורך בחשיבה מקורית ויצירתית, יכולים ליצור אצלם תחושת סיפוק ומיצוי יכולות. תפקידים שבהם יש דינמיות ותנועה יכולים להתאים להם.

מציאת תחום העיסוק המתאים לנו יכולה להיות תהליך מעניין ומאתגר, המאפשר לנו לגלות מה אנו אוהבים ומסוגלים לעשות ובכך להכיר את עצמנו לעומק. אנו זקוקים לסביבה מתאימה כדי לצמוח ולהגיע לדרך הנכונה לנו. כדי להגיע להתאמה טובה, רצוי בשלב הראשון לזהות תחומי עניין, מיומנויות, חוזקות ותכונות המאפיינות את האדם ובהתאם למצוא את תחום העבודה שייתן מענה לתשוקות ולחוזקות שלנו. 

מאמרים נוספים:

כתיבת קו"ח מנצחים

טיפים לראיון עבודה מנצח

שאלות אופייניות בראיון עבודה

ראיון עבודה מובנה

חיפוש עבודה

מאפייני הפרעת קשב

תפקודים ניהוליים

אימפולסיביות


 

"אני תמיד האמנתי שאם אתה עושה את העבודה, התוצאות יגיעו." מייקל ג'ורדןאימון לקריירה ותעסוקה -  למציאת מקומכם הנכון בעולם התעסוקה - התקשרו 050-5797672