heart.jpg

הקשר בין סגנונות התקשורת לתחום תעסוקה

לאנשים שונים ישנם סגנונות תקשורת שונים, המתבטאים בדרך בה אנחנו מפרשים מצבים, ברגשות שעולים ובעיקר בהתנהגות שלנו. סגנון התקשורת הוא שילוב של תורשה וסביבה. לכל אחד יש מבנה אישיות מיוחד, שמתבסס על דפוסים והרגלים שאימצנו במהלך החיים, וכמובן תורשה שקיבלנו מההורים.

ישנם מספר מודלים שמתארים סגנונות תקשורת נפוצים. המודל של  יצחק קלדרון אדיג'ס והמודל של תומס אריקסון מתארים ארבעה סגנונות מרכזיים המאופיינים בדפוסים ותכונות ייחודיים לכל סגנון.

ארבעה סגנונות התקשורת הם: המשימתי –Producer (אדום), המקדם –Entrepreneur (צהוב), התומך –Integrator (ירוק) והמנתח –Administrator (כחול).

המשימתי   Producer – (אדום) : הוא טיפוס של מנהיג ומוביל, הוא אדם מעשי, יעיל, אסרטיבי, ישיר, תחרותי, שאפתני ויצרני. הוא בעל כוח רצון חזק, יוזם ומלא אנרגיה, הוא סקרן והחלטי ולעיתים אף תקיף. הוא ממוקד במטרה ומעדיף להתמקד בתוצר מאשר ביחסים ולעיתים הוא מתקשה בהפגנת רגשות.

המקדם –Entrepreneur (צהוב): הוא אדם כריזמטי, פתוח, חברותי, מתלהב, ורבלי, בעל חזון, יזם ויצירתי. הוא מהיר תפיסה ורואה דברים לפני כולם, הוא גדוש ברעיונות, אך אינו מתעניין בפרטים. בד"כ עוסק בכמה פרויקטים בו זמנית – "מולטי טסקינג". הוא עוסק רוב הזמן בחשיבה ובשיחה על רעיונות חדשים עם זאת יכולת הביצוע שלו מופחתת ולעיתים נוטה לחולמנות וחוסר מעשיות. הוא אינו אוהב את השגרה ומחפש ריגושים ושינויים. (70% ממאובחני הפרעת קשב)

התומך –integrator (ירוק): הוא אדם שרואה ערך רב ביחסים עם האנשים הסובבים אותו . הוא נקשר בקלות לבני אדם, הוא אוהב שלום, יודע להשכין שלום ולהרגיע ויכוחים. יש לו יכולת להקשיב לאחרים ולהתאים את עצמו לדעת הרוב. הוא נוטה לרצות את האחרים, כדי לא לפגוע בהם. הוא מסוגל לגשר ולאחד בין אנשים מכל הסגנונות. יש לו את היכולת לראות את התמונה הכוללת. הוא יציב וסבלני והוא אינו אוהב שינויים.  בדרך כלל הוא אינו תחרותי.

המנתח –Administrator  (כחול): הוא טיפוס רציונלי, תכליתי, אנליסט, שיטתי, חקרן, יעיל, פרפקציוניסט, מסודר וזהיר. באופיו הוא שקט ופורמלי, הוא פועל בצורה איטית ומחושבת על מנת להימנע מטעויות. חשוב לו להבין איך הדברים מתבצעים עד לפרטים הקטנים. יש לו כושר ארגון מצוין, חשוב לו שכל הידע יהיה בפניו לפני שהוא מתחיל לפעול. חשוב לו להיות בשליטה ובד"כ פחות מפגין רגשות. לרוב הוא מעדיף לעבוד לבד מאשר בקבוצה.

לכל סגנון תקשורת ישנם תחומי תעסוקה מועדפים, בהתאם לתכונות האופי של הסגנון. המשימתי הוא אדם מלא מוטיבציה, שאפתן, נחוש, יוזם, החלטי ועובד מסור. נוסף על כך, יש לו יכולת לפתור בעיות והוא מתפקד היטב במצבי לחץ אך הוא אינו נוטה להאציל סמכויות עם זאת הוא אוהב לקחת את הקרדיט לעצמו. הוא ממוקד, וחדור מטרה ולעיתים נוטה להיות חסר סבלנות. התעסוקה המתאימה לאנשים בסגנון תקשורת זה, היא עבודה פרקטית ומעשית, הם מתאים לתפקידי ניהול ופיקוד, תפקידים הדורשים יכולת מנהיגות וביצוע. וכן מקצועות כגון: מנהל חשבונות, מבקר איכות, שמאי, לבורנט, ספרן, מחסנאי ופקיד. בנוסף לכך הוא יכול להיות בעל עסק פרטי.

המקדם הוא חברותי ופתוח, יצירתי ומלא רעיונות, הוא ספונטני ומלא להט. הוא אוהב את ההתרגשות בפרויקטים חדשים עם זאת הוא נוטה להכללות ויש לו קושי להתעסק עם הפרטים הקטנים. תחומי תעסוקה שמתאימים למקדמים הם עבודות שיש בהם צורך ביזמות, אקטיביות, דינמיות, יצירתיות ועבודה עם אנשים. היתרונות שלהם היא היכולת ליזום פרויקטים חדשים, לקדם נושאים ולהניע תהליכי שינוי. מקצועות אפשריים עבורם הם: אומנים כגון: שחקנים, מוזיקאים, קוסמים, להטוטנים, מעצבים ויוצרים למיניהם, אנשי הפקה, אנשי מכירות ויחסי ציבור, מתווכי נדל"ן, בעלי עסק פרטי, יועצים ארגוניים ותפקידי ניהול. תחום נוסף שיכול להתאים להם הם תפקידים עם הרבה אקשן כגון אנשי משטרה, צבא, שב"כ, כבאות ושירות ההצלה.

הסגנון התומך מהווה סוג תקשורת האופייני לאנשים חברותיים מאוד ונעימים הליכות, הם יציבים וסבלנים. לרוב הם אדיבים ומאופקים, קשובים ובעלי מוטיבציה לעזור לזולת. הם  מהימנים ועובדים מסורים, רגישים, בעלי שיקול דעת, הגיוניים, מחויבים למקום העבודה ולא חוששים לעבוד קשה. סביבת העבודה המתאימה לאנשים מסגנון תקשורת זה, היא עבודה הכרוכה בקשרים עם אנשים, מתן סיוע ועזרה לאנשים ומעורבות רגשית עם אנשים. מקצועות כגון: מטפל, עובד סוציאלי, פסיכולוג, מרפא בעיסוק, מאמן, יועץ, אח, הוראה, הדרכה, ומתן שירות.

המנתח הוא אדם של נתונים, מספרים וגרפים, הוא מנתח סיטואציות בצורה לוגית ומחושבת, בודק ומשווה פרמטרים בדקדקנות בכל תחום. בד"כ הוא עובד בצורה שיטתית ומדויקת עם נטייה לפרפקציוניזם, הוא זהיר ובודק כל דבר מספר פעמים. הוא חקרן ומלא סקרנות ללמוד דברים חדשים עם זאת הוא קונבנציונלי ומציית לכללים. מתאימים לו תפקידים הכרוכים באיסוף נתונים וניתוחם, תפקידים הדורשים דיוק רב, חשיבה מופשטת, ויכולת למידה והסקת מסקנות. תחומי העיסוק שיכולים להתאים לו הם: כגון: מהנדס, מתכנת, מפתח תוכנה, רופא, מנתח מערכות, טכנאי מחשב חוקר, כלכלן, שמאי, סוציולוג, אנתרופולוג, ביולוג, כימאי, כירורג, משפטן, רוקח, היסטוריון ואדריכל. 

לרובנו יש יותר מסגנון תקשורת אחד, לרוב יש בנו תמהיל של כ-2 עד 3 סגנונות מרכזיים , שאחד מהם הוא דומיננטי ביותר. תמהיל סגנונות התקשורת משפיע גם על תחום התעסוקה המתאים עבורנו.

 

מאמרים נוספים:

חיפוש עבודה

הכנת קו"ח מנצחים

"כל מקצוע שאיננו גורם לשכוח את העבודה, הוא עבדות."  אנרי ז'נסון אימון לקריירה ותעסוקה -למציאת מקומכם המתאים בעולם התעסוקה - התקשרו 050-5797672