Colorful Chalks

השפעת הפרפקציוניזם על תהליך הלמידה

מצוינות, הצלחה והישגיות הם חלק מהערכים שהחברה שלנו מקדמת מאוד. מגיל צעיר אנו מקבלים מסר מהסביבה על החשיבות להצליח, להצטיין ולעשות דברים בצורה מושלמת. לכאורה השאיפה לשלמות נראית כמקדמת ומאפשרת להוציא מעצמנו את הטוב ביותר. בעיקר בעידן שבו אנו דוגלים בכך שהיכולות שלנו גבוהות הרבה ממה שאנו חושבים שאנו יכולים. עם זאת, פרפקציוניזם, המתבטא בהצבת ציפיות גבוהות באופן לא מציאותי, אינו מביא רק תועלת אלא גם גובה מחיר רב.

כאשר ישנם סטנדרטים גבוהים לעשייה, הדבר יכול להוביל לחרדת ביצוע הגורמת לדחיינות ולעיתים אף להימנעות כליל מעשייה או עשייה רק בתחומים שבהם "מובטחת" הצלחה. הפרפקציוניזם יכול ליצור קשיים גם בתחום הבין-אישי. לעיתים קרובות, אנשים פרפקציוניסטים דורשים מעצמם ומסביבתם דרישות ביצוע גבוהות מאוד. הדבר יכול ליצור לחץ על הסביבה, קושי להשתלב בעבודת צוות, קושי להודות בטעויות, דחיינות ואף הימנעות מעשייה.

פרפקציוניזם מבטא את השאיפה לשליטת יתר בדרך ובתוצאה, היכול לבוא לידי ביטוי מבחינה אישית  ו/או מבחינה סביבתית. לעיתים קרובות, הפרפקציוניזם מונע מתוך פחד שמשהו רע יקרה ו/או הפחד לאבד את הרלוונטיות, ההכרה ואהבה של הסביבה. דבר שגורם לקחת פיקוד יתר ועלול להפוך להיות כפייתי. לדוגמה, הפחד שהערך העצמי שלנו יפגע עלול להוביל אותנו להיאחז בצדקתנו. הפרפקציוניזם. גורם לחוסר היכולת להיות מרוצה ממשהו כל עוד אינו מושלם, כאשר השלמות לרוב היא מעין אשליה.

לפרפקציוניזם יש השפעה ניכרת על תהליך הלמידה. מצד אחד הוא מדרבן להגיע להישגים ולמצוינות, מצד שני הוא יכול  לגרום עומס רב, חרדת ביצוע, דחיינות והימנעות. כאשר אין אבחנה בין עיקר לתפל, משקיעים זמן רב בפעולות שהערך והתועלת שלהם זניחים. ההשקעה המרובה יכולה לגרום לעומס רב, התקדמות איטית וקושי לעסוק בעיקר. הפרפקציוניסטיות גורמת לקושי לסיים משימה, וגורמת לשנות ו"לשפץ" פרטים קטנים ושוליים, כך שאנו מוצאים את עצמנו עובדים על פרויקט הרבה יותר מהזמן שנחוץ. המחיר שהפרפקציוניזם גובה אינו בהכרח תמיד שווה את התועלת.

הפרפקציוניזם יוצר תחושה של שליטה, שיפור הדימוי העצמי וציפייה לעשייה מושלמת. מצד שני הוא יוצר תחושה של חוסר שביעות רצון, ביקורתיות ותחושה שלא עומדים בסטנדרטים. הפרפקציוניזם יוצר חוסר יכולת להיות מרוצה ממשהו כל עוד אינו מושלם. בנוסף לכך, הפחד מהכישלון יכול להוביל לחוסר מימוש עצמי, פגיעה בערך העצמי בעיקר כאשר לא עומדים בסטנדרטים שקבענו. הפרפקציוניזם עשוי לעכב את המוטיבציה בשל הדרישה הלא ריאלית למושלמת.

פרפקציוניזם מתרחש מהדרך בה אנו חושבים ומאמונות שלנו, כך שהדרך האידאלית להתמודד עמו היא לבנות דפוסי מחשבה חדשים וראליים יותר בנוגע לחיינו. התמודדות יעילה עם פרפקציוניזם מתחילה במודעות. ההכרה בנטייה להציב דרישות גבוהות ולא ראליות. ההבנה מהי התועלת ומהו המחיר של הפרפקציוניזם היא הכרחית להתמודדות. חשוב לזהות את המטרות ולהבין את המניעים שעומדים מאחורי הדרישות הגבוהות. האם אנו מונעים מפחד להיכשל או לטעות, ממניעים של שליטה, מהרצון לרצות את הסביבה, שיפוטיות עצמית גבוהה וכד'. תעדוף משימות והצבת זמן למשימה עשויים לסייע בהתמודדות בפרפקציוניזם. אפשר לדרג משימות על-פי החשיבות שלהם בעינינו, ולהחליט באלו משימות אנו משקיעים ובאלה פחות.

התמקדות בתהליך ולא רק בתוצאה יכולה לסייע בהתמודדות עם פרפקציוניזם. ליהנות מהתהליך ולא להתמקד רק בתוצאה והשלכותיה. ההבנה כי הציון אינו בהכרח משקף את הידע והלמידה מתרחשת בעיקר בהתמודדות עם כישלונות. לכן חשוב לבחור משימות שהן פחות חשובות עבורנו ולאפשר לעצמנו לטעות או לבצע את המטלות בצורה שאינה מושלמת. לעיתים קרובות הורדת רמת הלחץ והחרדה מאפשרת לנו לעבוד ביעילות רבה יותר.

זיהוי המחיר של הפרפקציוניזם יכול לסייע להתמודד אתו. החרדה והלחץ המתלווים לכל משימה. הדחיינות וההימנעות ממשימות שנראות מאתגרות לבצעם בצורה מושלמת. ההבנה שציון פחות ממושלם הינו עדיף על אי העשייה.

פרפקציוניזם הוא ההפך מהתפתחות ולמידה. הוא גורם לנו להיכנס למצבי לחץ והישרדות שגורמים לנו לקיפאון, חוסר עשייה,  תחושה של תסכול ואי קבלה עצמית. כדי להתמודד בצורה יעילה ומקדמת יותר עם הפרפקציוניזם, עלינו ללמוד לבחון את הציפיות שלנו וכיצד לשחרר ציפיות גבוהות ולא מציאותיות לגבי חיינו.

מאמרים נוספים:

הצלחה בבחינות

הצלחה בלימודים

קשב ולמידה

סגנונות למידה

 

"ככל שאדם שואף אל השלמות, כך פתוח הוא לדברי ביקורת." - דוד שחר

"הצורך להצטיין נובע ממשהו עמוק יותר, מחסר בתחושת העצמי והפנמה מוחלטת של השקפת עולם של אחרים

ושלסביבה חיצונית תובענית, שמצפה מהם להישגים מסוימים."  תומס קיוראן

 

לאימון אקדמי - להצלחה בלימודים - התקשרו 050-5797672